Ugradnja zubnih implantata
Ljudski organizam odlično prihvaća zubne implantate jer su izrađeni od biokompaktibilnih materijala. Za uspješnu ugradnju je izuzetno važno nekoliko preduvjeta. Prvo i najvažnije je opće stanje organizma. Postoje neke bolesti koje imaju nepovoljan utjecaj na prihvaćanje implantata i njegovo srastanje u kost pacijenta. Do nedavno je jedan od problema bila veličina kosti, odnosno njena visina i širina. Danas se tom problemu pristupa nadogradnjom kosti umjetnim materijalima. Ono što je bitno jest da je sam postupak ugradnje implantata kratak i gotovo bezbolan. Nakon procesa ugradnje važno je slijediti upute stomatologa i držati se pravilne i redovite oralne higijene.Implantat zahtijeva i redovite kontrole. Držite li se savijeta stomatologa, ne morate brinute da će vaše tijelo odbaciti implantate. Oni se ponašaju poput prirodnih zuba te ih stoga s pravom smatramo najboljom mogućmo zamjenom prirodnog zuba koji je izgubljen.
Prednosti zubnih implantata nad mostom
Indikacija za izradu mosta ili ugradnju dentalnog implantata je nedostatak jednog ili više zuba. U današnjoj stomatologiji kao najmodernije rješenje za nedostatak zuba su zubni implantati. Omogućuju rješenje i najtežih slučajeva, a pri tom čuvaju prirodne zube. Kao neke od prednosti zubnog implantata možemo navesti udobnost pacijenta obzirom da je ugradnja brža od brušenja zuba. Kod ugradnje mosta, bruse se susjedni zubi što nije slučaj kod implantanta, gdje okolni zubi ostaju netaknuti. Nadalje, na mjestu izgradnje mosta dolazi do nestajanja kosti na mjestu gdje je zub izvađen, a desni se povače. Ugrađeni implantat čuva kost, a desni se ne povlače. I najbitnije – implantati su trajno rješenje. Uspješnost im je čak 95% tijekom razdoblja od 40 godina.
Vrste zubnih implantanata
Danas je velika utrka na tržištu zunih implantata. Vrsta je puno, a mnogobrojne tvrtke se natječu u proizvodnji što boljih i raznovrsnijih dentalnih implantata. Debeli implantati namijenjeni su za debele kosti, uski i dugački se koriste za gornju prednju čeljust gdje je malo mjesta za intervencije. Mini implantati predviđeni su za plitke alveolarne grebene. Zatim postoje bijeli implantati kojima je suprastruktura izrađena od cirkonija radi visokih estetskih standarda… Kao što smo naveli, vrsta je puno, a za odabir se svakako posavjetujte sa stomatologom koji će preporučiti najbolje rješenje za vaš problem. Još jedna mala, ali bitna napomena je da bez obzira na vrstu zubnih implantata, oni ne predstavljaju kontraindikaciju za pregled magnetskom rezonancom (MR).
Što je to all on 4?
Postupak ugradnje dentalnih implantata sve na 4 (all on 4) nova je metoda u rješavanju problema bezubosti. Ovaj postupak omogućuje protezu u stabilnom držanju svog položaja. Time je pacijentu omogućen osjećaj sigurnosti kod nošenja proteze kao trajnog rješenja. Postupak all on 4 vrlo je zadovoljavajuć za pacijente jer se minimalno invazivan i obavlja se lokalnoj anesteziji. Period navikavanja je brz i smanjena je iritacija okolnog tkiva. S ovom vrstom proteze dozvoljeno je jesti gotovo svu hranu bez brige od klizanja ili pomicanja proteze. Kako se proteza pričvršćuje šarafićima za implantate, više nema potrebe za korištenjem ljepila za protezu.
Mogu li pacijenti s paradentozom ugraditi implantate?
Većina ljudi kojima nedostaje jedan ili više zuba, idealni su kandidati za zubne implantate. No kod osoba koje imale paradentozu (bolest desni) često se pogrešno smatra da nisu kandidati za ugradnju implantata u čeljust. Pacijenti koji su preboljeli bolest desni dobri su kandidati za zubne implantate, ali samo ako su potpuno izliječeni. Ukoliko stomatolog utvrdi da paradentoze više nema, odnosno potpuno je zaliječena, može se započeti s pregledom koji prethodi ugradnji implantata. Na pregledu se utvrđuje stanje koštanog tkiva u čeljusti i desni koji su potrebni za potporu implantatu.
Cijena i pronalaženje najpovoljnijih zubnih implantata
Kada govorimo o cijeni, govorimo i o kvaliteti zubnog implantata. Najbitnija odlika su mu oblik i obrada površine koja je napravljena od titana. Način obrade površine implantata iznimno je važan za njegovo vezivanje za čeljusnu kost. Bolja i kompliciranija obrada znači bolji i skuplji implantat. Neke od velikih tvrtki na tržište plasiraju skuplje implantate ali s garancijom velikog broja skupih istraživanja koja podupiru njihovu kvalitetu. Niti implantati srednje klase ne zaostaju kvalitetom, no napravljeno je manje istraživanja što garantira i manju nabavnu cijenu. Postoje i jeftini zubni implantati, a oni su većinom kopije vodećih brendova. Njihova jedina prednost je cijena, a malo je garancije za njihovu kvalitetu, dugotrajnost i lako održavanje.
Što iskustva govore o ugradnji implantata
Ugradnja implantata danas jedna je od najuspešnijih procedura u stomatologiji. Stopa uspjeha je iznimno visoka, a u vrlo malom broju slučajeva, tijekom prve godine ugradnje implantati ne srastu s kosti. Najčešći uzrok tomu je nepravilna i neredovita higijena nakon ugradnje. Postupak ugradnje denrtalnih implantata ne izvodi se prije 18 godine života jer kosti još nisu formirane izrasle do svog maksimuma. Najnovija istraživanja pokazala su da gotovo 95% implantata savršeno funkcionira tijekom razdoblja od prvih 10 godina. Preduvjet za uspješnost je pridržavanje uputa stomatologa, redovite kontrole i pravilna oralna higijena.
Primjedbe
Objavi komentar